Temizleme (Bakım) talimatlarının önemi nedir?

Türkiye' deki tekstil ürünleri imalatı ve satışı ile ilgili yasalar, tüm tekstil ürünlerinin üzerinde, bu ürünlerin en uygun şekilde nasıl temizleneceğini belirten temizleme talimatlarının bulunması zorunluluğunu getirir. Etiket talimatı kolayca bulunabilen bir yere konulmalı ve üründen ayrı olmamalıdır. Etiket talimatında "kuru temizleme" yazısı veya işareti olması; kumaş, boya aksesuar, astar, kullanılan iplik, süsler, düğmeler gibi giysiyi oluşturan tüm parçaların kuru temizlemeye uygunluğunun üretici firma tarafından garanti edildiği anlamına gelir.
Kuru temizlemenin avantajları nelerdir?

Bu temizlemenin en önemli avantajı, giysilere zarar vermemesidir. Oysa sulu yıkama zamanla giysilerin orijinal yapılarını bozar, kumaş dokularını yıpratır. Kuru temizleme de bu tip sorunlarla karşılaşılmaz. Kuru temizleme, giysilerin özelliklerini bozmadan koruyarak temizlediği ve giysilerin ömrünü uzattığı için de tercih edilmektedir. Ayrıca leke çıkarmaya yönelik özel kimyasallar ve kullanılan ekipmanlar sayesinde kuru temizleme, leke çıkarmada en etkili yöntemdir.

Lekelere neden garanti verilemiyor?

Uluslararası Profesyonel Kuru Temizlemeciler Derneği üyesi olan hiçbir profesyonel kuru temizleme, lekeye müdahalede bulunmadan lekenin çıkacağı konusunda garanti veremez. Başarılı leke çıkarma, önemli ölçüde lekenin doğası, kumaş üzerinde kalma süresi, aldığı suni veya doğal ışık, kumaşın cinsi ve ürün üzerinde kullanılan boyanın dayanıklılığı gibi bir çok etkene bağlıdır. Kuru temizleme operatörlerimiz özel kimyasal ilaçları, ekipmanları, eğitim ve tecrübeleri ile bir çok lekeyi çıkarabilmektedirler. Fakat yapılan bütün işlemlere rağmen bazı lekeler yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı kumaştan arındırılamamaktadır.

Temizleme talimatlarına uyulmasına rağmen meydana gelen problemlerden kim sorumludur ?

Temizleme talimatları, hem tüketicilerin hem de kuru temizlemeci firmaların ürünlerin temizlenmesi için nasıl bir yol takip etmeleri gerektiğini belirten bir rehberdir. Üretici firmalar imal ettikleri ürünleri yıkama, kuru temizleme ve çekmezlik testi gibi bir takım işlemlere tabi tutmalı ve bunun sonucunda en uygun temizleme yöntemlerinden en az birini etiket talimatında belirtmek zorundadırlar. Ayrıca temizleme talimatında ürüne zarar verebilecek bakım yöntemleri konusunda da uyarılar olmalıdır. Üretici firmalar, ürünlerde bu talimatların bulunmasından ve ürün üzerinde bulunan talimata göre yapılan temizleme işleminin sonuçlarından sorumludurlar.
Temizleme talimatında kuru temizleme tavsiye edilmesine rağmen, yapılan standart kuru temizleme sonucunda üründe herhangi bir problem meydana gelirse, kanunlarda belirtildiği gibi sorumluluk gerekli testleri yapmadan temizleme talimatını koyan üretici firmanındır. Giysinizi satın alırken temizleme talimatının olup olmadığını kontrol edin. Temizleme talimatını okuyun ve talimatta tavsiye edildiği gibi bakım yapın.

Kuru temizleme uzmanına neyin lekeye yol açtığını söylemeli miyim ?

Lekenin ne lekesi olduğunun bilinmesi ve ürünün en kısa sürede temizlemeye getirilmesi lekenin çıkma şansını arttıracaktır.

Sezon bitiminde giysilerimi neden temizleterek kaldırmalıyım ?

Giysi dolabınızın havasız kalması, sıcaklığı, aldığı doğal ve suni ışık en kolay çıkarılabilecek lekelerin bile sabitleşmesine neden olabileceğinden giysilerinizi sezon bitiminde mutlaka temizletmelisiniz. Ayrıca leke ve kirlerin tekstil ürünlerinizin, giysilerinizin üzerinde uzun süre kalması, kir ve lekelerin sabitleşmesine ve giysinin liflerine işlemesine neden olur. Kirler ve lekeler uzun süre elbisenin üzerinde kaldığında kumaş dokularında oksidasyon olabilir ve lekeler çıkması imkansız hale gelebilir. Giysileriniz kirlendiğinde veya lekelendiğinde en kısa zamanda temizletin.
 

 
Kumaş Türleri

A) Doğal Kumaşlar:

- Yün: Yüksek sıcaklıkta yıkandığında ve kurutucuda kurutulduğunda çeker. Deforme olmaması için asarak değil düz bir zemin üzerine sererek oda sıcaklığında kurutun. Keçeleşmeye ve sararmaya eğilimlidir.

- Pamuk: Yüksek ısıda yıkandığında çeker. Yıkamalara karşı renk dayanıklılığı fazla değildir. İlk yıkamada tek başına olmasına dikkat edin. Esnektir ve ütülemeye karşı dayanıklı olmasına rağmen kırışmaya eğilimlidir.

- Keten: Kuru temizleme yaptırılması tavsiye edilir. İlk temizlemede bir ton renk açma ihtimali çok yüksektir. Talimatında yıkama var ise sadece soğuk su ile yıkanmalı ve kurutucuda kurutulmamalıdır. Serin tutar, kırışma eğilimi çok fazladır.

- İpek: Renk dayanıklılığı çok yüksek olmasına rağmen kumaş dokusu çok hassastır. Deodorant, losyon, parfüm vb alkol içeren maddeler ile tere karşı duyarlıdır. Kuru temizleme giysinizin ömrünü uzatacaktır.

B) Suni Kumaşlar:

- Asetat, Rayon Ve Viskoz: Dokunuşları oldukça yumuşaktır ve renk dayanıklılıkları yüksektir. Statik elektrik taşırlar.

- Polyester, Naylon Ve Lycra: Isıya karşı çok duyarlıdırlar, ılık su ile yıkanmalı ve ılık ütü yapılmalıdır. Renk dayanıklılıkları yüksektir ve fazla kırışmazlar.